همه محصولات اصل و قیمت آن ها به لیر ترکیه است

محصولات مراقبت از مو
آرایش و زیباییسلامت پوست و مو

موخوره چیست و چطور به وجود می آید؟ راه برطرف کردن آن چیست؟

به زبان ساده، دلیل موخوره خشکی شدید مو بوده و درمان موخوره، جلوگیری از خشک شدن مو و در نتیجه آسیب رسیدن به سطح کوتیکول است. عادت‌های اشتباه روزمره، تاثیر بسیار زیادی در بروز و تشدید این مشکل دارند. اما موخوره، مشکل متداول و کم اهمیت مو گاهی می‌ تواند نشان دهنده مشکلات جدی داخلی در افراد باشد.

درمان موخوره باید با توجه به دلیل ایجاد این مشکل انتخاب شود. با این حال حتی اگر موخوره دلیل فیزیکی نداشته باشد، مراقبت کردن از موها و داشتن روتین مناسب نوع موی فرد، می‌ تواند تا حد زیادی از پیشرف موخوره جلوگیری کند.

موخوره چیست؟

موخوره مشکلی در ظاهر موهاست که با چند شاخه شدن مو خود را نشان می‌ دهد. موخوره به صورت معمول در انتهای موها اتفاق می‌ افتند اما در موارد شدید در ساقه‌ های نزدیک به انتهای مو نیز، دیده می‌ شوند. در صورت عدم درمان موخوره، این شکستگی و چند شاخه شدن می‌ تواند تا ریشه مو امتداد پیدا کند.

موخوره باعث می‌ شود موها ظاهر زیبای خود را از دست داده و جلوه‌ ای کدر و کم پشت داشته باشند. به این دلیل که وقتی کوتیکول یا سطح موها دچار شکستگی می‌شود، نور را به خوبی بازتاب نمی‌ کند. همچنین این مشکل باعث گره خوردن، خرد شدن و کم پشت شدن موی سر نیز خواهد شد.

موخوره چیست

دلایل به وجود آمدن موخوره چیست؟

موخوره، نتیجه خشکی بیش از اندازه کوتیکول یا لایه سطحی مو است. خشکی موها می‌ تواند ناشی از عادت‌ های اشتباه روزمره مانند استفاده مداوم از وسایل حرارتی برای حالت دادن مو، بوده و یا علائم ثانویه مسائل مهم‌ تری مثل خشکی و گرم بودن کبد رخ بدهند.

بستن موها

دلیل موخوره

استفاده از وسایل نا‌مناسب برای بستن موها، مثل استفاده از کش‌ های پلاستیکی و یا سفت بستن موها در مدت زمان طولانی می‌ تواند دلیل موخوره باشد. استفاده از گیره‌ ها و کش‌های پلاستیکی به دلیل ایجاد اصطکاک زیاد در سطح مو باعث آسیب رسیدن به کوتیکول می‌ شوند.

برای کم کردن اصطکاک بهتر است از وسایل پارچه‌ ای برای بستن استفاده کرده و موها را به صورت روتین از یک محل و خیلی محکم نبندید. هنگامی که موها خیس هستند، کوتیکول ضعیف‌ تر بوده و اگر بلافاصله بعد از حمام موها را بافته و یا بسته شوند، احتمال ایجاد موخوره در موها بیشتر می‌ شود.

رنگ کردن و دکلره کردن

دکلره کردن موی سر به دلیل فرآیند شیمیایی و آسیب‌ رسان به کوتیکول مو، یکی از مهم‌ ترین دلایل ایجاد خشکی و در نتیجه موخوره است. در دکلره کردن مو، مواد شیمیایی با تخریب کوتیکول به مو نفوذ کرده و رنگ‌دانه‌ های طبیعی را از بین می‌ برند. دکلره کردن با آسیب زدن و از بین بردن ساختار طبیعی مو، موها را خشک، کم پشت و شکننده می‌ کند.

رنگ کردن موها نیز تقریبا شبیه به همین روند بوده اما به مراتب ضرر کمتری نسبت به دکلره کردن دارد. آمونیاک موجود در رنگ مو باعث آسیب بیشتر کوتیکول می‌ شود. به همین دلیل متخصصان زیبایی اغلب توصیه می‌کنند از رنگ‌های فاقد آمونیاک برای رنگ کردن مو استفاده شود.

وسایل حالت دهنده مو

استفاده از وسایل حرارتی، مهم‌ ترین دلیل موخوره است. حرارت باعث خشکی و شکسته شدن کوتیکول مو شده که نتیجه آن موخوره است. هرقدر مقدار میزان حرارت و مدت زمان استفاده از وسایل حالت دهنده مو بیشتر شود، آسیب بیشتری به موها وارد می‌ شود. وسایلی مانند اتوی مو و سشوار نه تنها دلیل موخوره هستند، بلکه می‌توانند شدت موخوره را نیز بیشتر کنند. بهتر است هنگام استفاده از وسایل حرارتی برای کم‌ تر شدن شدت آسیب، محصولات محافظت کننده مو را فراموش نکنید.

انتخاب سشوار مناسب نیز در این مسئله بی تاثیر نیست، بنابراین پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید سشوار را نیز مطالعه کنید تا سشوار متناسب با نیاز خود تهیه کنید.

شستشوی نامناسب مو

شستن موها با شامپوهای نامناسب، استفاده از آب داغ و شستشوی بیش از اندازه موها در بروز موخوره مؤثر هستند. این موارد باعث می‌ شوند موها چربی خود را کاملاً از دست داده، خشک شده و در معرض شکستگی کوتیکول قرار بگیرند. برای انتخاب شامپو، نوع مو را در نظر گرفته و دقت کنید در ترکیبات شامپو، آمونیاک به کار نرفته باشد.

شانه زدن مکرر موها

شانه زدن بیش از اندازه موها، خصوصاً بلافاصله بعد از شستشوی موی سر، متداول‌ ترین دلیل موخوره است. استفاده از شانه چوبی و نرم کننده مو، ایجاد آسیب در کوتیکول‌ها را کاهش می‌ دهند.

درمان موخوره

پیشگیری و درمان موخوره

بهتر است بدانید، صرف نظر از تمام روغن‌ ها، نرم کننده‌ ها و شامپوهای موجود در بازار برای درمان موخوره، کوتاه کردن موها، بهترین روش برای برطرف کردن مشکل است. روش‌‎ های درمان موخوره، آن‌ها کاملاً از بین نمی‌برند و بیشتر از تشدید این مشکل جلوگیری می‌کنند. درمان موخوره درواقع رفع دلایل ایجاد موخوره است، جلوگیری از خشک شدن موها و کم کردن هرنوع اصطکاک و استفاده از تقویت کننده‌ های کوتیکول مو، بهبود دهنده سلامت موها هستند.

استفاده از نرم کننده‌های عمیق و ماسک مو

نرم کننده ها و ماسک مو بهترین روش درمان موخوره نیستند اما باعث می‌شوند که کوتیکول نرم شده و مو ظاهر بهتری پیدا کنند. درمیان مواد نرم کننده شیمیایی و گیاهی، روغن آرگان، روغن بادام شیرین و پانتنول (نوعی ویتامین B5) بر تقویت موها، حفظ رطوبت و آبرسانی مو تاثیر زیادی دارند.

موخوره چیست

جلوگیری از کم آب شدن بدن

متخصصان در مورد این که، کم بود آب بدن با ایجاد موخوره در ارتباط است، دچار اختلاف نظر هستند اما اهمیت آب برای بدن به قدری مهم است که می‌تواند کارکرد درست بدن را تحت تاثیر قرار دهد. هر فرد بالغ با توجه به آب و هوای محل زندگی و مقدار فعالیت، باید روزانه 2.5 تا 3.5 لیتر آب مصرف کند. تعادل آب در بدن بر رفع بسیاری از مشکلات موثر است.

کوتاه کردن موی سر، درمان اصلی موخوره

انتهای موها بیشتر در معرض خشکی و آسیب دیدگی هستند. برای رفع موخوره بهتر است ماهیانه یکبار موها نوک گیری شده تا در صورت وجود موخوره از تشدید آن جلوگیری شود. با این کار موها همواره جلوه‌ ای شفاف و براق خواهند داشت. کوتاه کردن موها از محل ایجاد شاخه شدن، بهترین درمان موخوره است. موخوره می‌ تواند تا ریشه مو ادامه پیدا کند، پس اگر زمان کافی برای رسیدگی به موی سر را ندارید، قبل از تشدید این مشکل، موها را کوتاه کنید.

پیشگیری از موخوره

عدم شستشوی مکرر

اگر عادت به استحمام روزانه دارید، هر روز به موها شامپو نزنید. از شامپوهای گیاهی با کمترین مواد شیمیایی استفاده کنید. مطمئن شوید در فرمولاسیون شامپو، آمونیاک وجود ندارد. موها را با آب داغ نشویید. در حمام و قبل از خشک شدن موها آن‌ ها را شانه نکشید. همچنین لازم به ذکر است که به هیچ عنوان موی خیس خود را نبندید.

خشک کردن مو

با حوله نرم موها را خشک کنید و برای خشک کردن، موها را چنگ نزنید. از پایین ترین دمای سشوار برای خشک کردن مو استفاده کنید و اگر آب و هوا به قدری سرد نیست که باعث بیماری شود، آب اضافی موها را به آرامی گرفته و اجازه دهید رطوبت باقی مانده در موها به آرامی  خشک شود.

استفاده از پارچه ساتن

برای روکش بالش‌ ها از پارچه ساتن استفاده کنید. به این ترتیب اصطکاک مو با پارچه به حداقل می‌ رسد. شاید این نکته چندان مهم به نظر نرسد. اما تاثیر زیادی بر سلامت موها دارد.

موخوره چیست

کلام آخر

موخوره جزو مشکلات رایج در موی سر بوده و به همین دلیل ممکن است به آن بی توجه باشید. به یاد داشته باشید موخوره زیبایی و جذابیت مو را از بین می برد. همچنین ممکن است نشان دهنده مشکل جسمی باشد. از این مشکل به سادگی نگذرید و در صورت عدم کنترل موخوره با روشهای معمول به متخصص مراجعه کنید. پیشگیری از ایجاد موخوره به مراتب ساده‌تر از درمان آن است. با داشتن روتین مناسب و رسیدگی منظم به موها از ایجاد موخوره جلوگیری کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.6 / 5. تعداد رای ها: 13

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا