همه محصولات اصل و قیمت آن ها به لیر ترکیه است

محصولات مراقبت از مو
عطر و ادکلن

دئودورانت چیست؟ آشنایی بهتر با معنی اسپری دئودورانت

با وارد شدن به فصل بهار و نزدیک شدن به اواسط آن، گرمای هوا شدت می گیرد. در برخی شهرها اواخر بهار گرمای شدید شروع شده و در برخی دیگر، همچون شهرهای جنوبی گرما تمامی ندارد. فصل بهار و تابستان مورد علاقه بسیاری افراد است. اما گاهی اوقات گرمای شدید باعث تعریق، تغییر رنگ لباس و البته بوی بد بدن می شود. افراد برای مقابله با این بوی بد و تعریق راهکارهای متفاوتی دارند. یکی از آنها دئودورانت است که در ادامه مطلب به صورت مفصل در خصوص آن توضیح خواهیم داد.

دئودورانت چیست؟

دئودورانت (deodorant) از ترکیب 3 واژه دِ (de) اودور (odor) و انت (ant) تشکیل شده است. پیشوند de ریشه انگلیسی دارد و به منظور جداسازی یک عامل از عامل دیگر به کار برده می شود. در اینجا برای جداسازی بو استفاده می شود.

دئودورانت

کلمه odor ریشه لاتین داشته و به معنی بو یا رایحه است. بنابراین deodor به معنی جداکننده بو است. پسوند ant نیز ریشه انگلیسی دارد و جهت تولید صفت و اسم به کار برده می شود. در مجموع این واژه را می توان به «بو زُدا» ترجمه کرد.

بنا بر این تعریف می توان نتیجه گیری کرد که دئودورانت جهت از بین بردن بوی بد کاربرد دارد. اما این ماده که عمدتاً به صورت اسپری تولید می شود، چگونه این کار را انجام می دهد؟

دئودورانت یا بو زدا ماده ای در دسته لوازم آرایشی بهداشتی است که سالانه بیش از 18 میلیارد دلار فروش در جهان دارد. آقایان به دلیل فعالیت و به دنبال آن تعریق زیاد، نسبت به خانم ها بیشتر از دئودوارنت استفاده می کنند.

تفاوت دئودورانت با عطر و مام

مکانیزم عملکرد عطر بسیار ساده است. رایحه ای تولید می کند که بوی بد عرق به حاشیه رفته و احساس نمی شود. عطرها هیچ تغییری در بدن ایجاد نمی کنند و تنها با رایه خود سعی در تغییر بوی بدن شما دارند.

تفاوت دئودورانت با عطر و مام

دئودورانت علاوه بر اینکه بوی خوبی از خود متصاعد می کند، به جنگ باکتری های بدبوی بدن می روند. هنگامی که اسپری دئودورانت را استفاده می کنید، این ماده سعی می کند تا فعالیت باکتری هایی که باعث بوی بد می شوند را کاهش داده یا مانع رشد آنها می شوند. در نتیجه بوی عرق کمتر احساس می شود یا به کلی از بین می رود.

طرف سوم این ماجرا مام های ضد تعریق هستند. مام ضد تعریق بوی خوبی دارد. علاوه بر این بخشی از تعریق زیر بغل شما را کاهش می دهد. البته می توان از این محصول در جاهای دیگر بدن نیز استفاده کرد اما رایج ترین روش استفاده از مام برای زیر بغل است.

دلیل تعریق و بوی بد بدن

هنگامی که بدن شما به درجه حرارت مشخصی می رسد، بدن برای خنک نگه داشتن بدن از پوست عرق ترشح می کند. این عرق باعث می شود که سطح پوست رطوبت پیدا کرده و دفع بخشی از حرارت شود. همان گونه که با پاشیدن آب سرد بر پوست بدن، دمای بدن کاهش پیدا می کند، تعریق نیز باعث می شود با انتقال حرارت بهتر مقداری از دمای بدن کاسته شود.

تعریق همچنین باعث از بین بردن باکتری های ناسالم از سطح پوست می شود. تعریق می تواند بخشی از خشکی پوست را نیز کاهش دهد. باورهایی نیز وجود دارد که از طریق فرآیند عرق کردن بخشی از سموم بدن دفع می شود اما پشتوانه علمی در این زمینه وجود ندارد.

عرق شامل مواد شیمیایی همچون دی-متیل‌فنول و تترا-متیل‌فنول و مقدار اندکی اوره است. یکی از عوامل بوی بد عرق همین اوره است. اما هنگامی که بدن این مواد را ترشح می کند، برخی باکتری ها رشد بیشتری پیدا می کنند. محیط های مرطوب معمولاً مورد علاقه باکتری ها است و زیر بغل یکی از بهترین جاها برای رشد آنها است.

ایجاد لکه دئودورانت و مام روی لباس

اگر برای آشنایی با دئودورانت در حال مطالعه این مطلب هستید، خبر خوبی برای شما داریم؛ دئودورانت معمولاً اثری از خود بر جای نمی گذارد. بنابراین جای نگرانی نیست.

لکه دئودورانت و مام روی لباس

از طرف دیگر، مام های ضد تعریق معمولاً به صورت رول عرضه می شوند و می توانند روی لباس های شما ایجاد لکه کنند.

هرچند برخی محصولات با کیفیت وجود دارند که روی لباس های روشن و تیره قابل استفاده هستند و ایجاد لکه هم نمی کنند. در صورتی که مام روی لباس شما لکه ایجاد کرد، می توانید از مواد سفید کننده استفاده کنید.

آیا دئودورانت خطر دارد؟

حقیقت این است که هر ماده ای که فعالیت طبیعی بدن از جمله تعریق یا رشد باکتری های طبیعی را مختل کند، با خطراتی همراه است. تعریق بدن در هر ناحیه و به دنبال آن باکتری ها دلیلی دارد. هنگامی که شما با مواد آرایشی و بهداشتی در آن تغییر ایجاد کنید، مشکلاتی به دنبال خواهد داشت.

اگر جواب ساده ای برای این سؤال می خواهید، بهتر است از این محصولات استفاده نکنید. اما اگر جواب ریشه ای می خواهید، برخی محصولات برای سلامتی شما بیشتر و برخی کمتر ضرر دارند.

محصولات آرایشی بهداشتی بسیار حساس هستند. سعی کنید از مارک های معتبر استفاده کنید و هر ماده ای را با پوست خود تماس ندهید.

دئودورانت بدون آلومینیوم

در مجموع می توان گفت که هر محصولی شامل هر فرمی از ماده آلومینیوم باشد، یک ضد تعریق به شمار می رود. آلومینیوم با نفوذ در منافذ پوست باعث کاهش تعریق بدن می شود. از آنجایی که این عمل باعث اختلال سیستم طبیعی بدن می شود، چنین موادی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) در دسته داروها قرار می گیرد.

دئودورانت بدون آلومینیوم

بنابراین بهترین انتخاب موادی است که فاقد آلومینیوم باشد. اگر در مواد به کار رفته در اسپری شما آلومینیوم کلروهیدرات، زیرکونیم تری کلرو هیدروکسی گلیسین آلومینیوم، هیدروکسی برومید آلومینیوم، سولفات آلومینیوم و لاکتیت کلرو هیدروکسی سدیم آلومینیوم به کار رفته است، همه اینها فرمی از آلومینیوم هستند.

مواد طبیعی همچون فندق، جوش شیرین، رازک و تالک نیز ممکن است باعث کاهش تعریق شوند اما تنها ماده مورد تأیید سازمان غذا و دارو برای کاهش تعریق تنها آلومینیوم است. بنابراین هرگونه ماده آرایشی بهداشتی فاقد آلومینیوم نیز که ادعای کاهش تعریق دارد، باید در صحت ادعای آن شک کرد.

نحوه انتخاب دئودورانت مناسب

برای انتخاب دئودورانت مناسب و هر محصول آرایشی بهداشتی بهتر است نکاتی را رعایت کنید که در ادامه مورد بحث قرار خواهیم داد.

دئودورانت

مارک معتبر

کسانی که در خرید لوازم آرایشی بهداشتی تجربه دارند، می دانند که در این حوزه مارک های فراوانی نام و آوازه ندارند. تعداد محدودی از محصولات را می توان با امنیت و خیال راحت تهیه کرد و از محصول خود اطمینان داشت.

ایرانی بخریم یا خارجی؟

اهمیتی ندارد که محصول شما توسط تولیدکننده داخلی یا خارجی تولید شده باشد. تولیدکننده های خارجی بدون شک تخصص و تجربه بیشتری در زمینه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی دارد اما باید به یک نکته حتماً توجه کنید.

محصول شما دارای اصالت باشد و از طریق وارد کننده های قانونی به کشور وارد شده باشد. برخی افراد برای تهیه برخی موارد همچون لوازم خانگی به کالاهای قاچاق و غیر اصیل روی می آورند اما لوازم آرایشی و بهداشتی شوخی بردار نیست. ممکن است سلامت شما توسط چنین مواد غیر استانداردی تهدید شود.

دئودورانت بدون آلومینیوم

همان طور که توضیح داده شد، آلومینیوم می تواند روند طبیعی تعریق شما را مختل کند. البته برای برخی موارد ممکن است ناچار به استفاده از مواد ضد تعریق شوید. برای مثال در یک قرار ملاقات کاری مهم که چند ماه یک بار رخ می دهدف ممکن است تصمیم به استفاده از ضد تعریق بگیرید. اما سعی کنید در طولانی مدت از موادی که دارای آلومینیوم هستند، پرهیز کنید.

دئودورانت بدون آلومینیوم

برچسب اصالت

از هر محصولی که فاقد برچسب اصالت باشد، پرهیز کنید. برچسب اصالت برای کالاهای خارجی به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است. با استفاده از کدی که بر روی برچسب اصالت کالا درج شده است، می توانید از اصالت کالای خود اطمینان پیدا کنید. ساده ترین راه ارسال کد کالا به سامانه پیامکی 20008822 است.

بررسی تاریخ انقضای محصول

هر محصولی دارای تاریخ انقضا است. گاهی اوقات به دلیل انبارداری مناسب، ظاهر محصول بسیار عالی است. در حالی که پس از مشاهده تاریخ انقضای آن متوجه خواهید شد که مدت زیادی از تاریخ آن گذشته است.

تاریخ انقضا نیز توسط سامانه رهگیری اصالت کالا در نظر گرفته می شود و از این طریق می توانید محصولات تاریخ گذشته را نیز شناسایی کنید.

بررسی مخدوش شدن بسته بندی

ممکن است محصول شما دارای تاریخ انقضا باشد اما بسته بندی آن مخدوش شده باشد. سعی کنید همیشه محصولاتی را خریداری کنید که دارای بسته بندی صحیح باشند.

از دستفروش نخرید!

هر محصولی را می‌توان از دستفروش‌ها خرید اما لوازم آرایشی و بهداشتی را از این لیست خط بزنید. چنین مواد حساسی را به هیچ عنوان نباید از دستفروش ها تهیه کرد. حتی اگر قیمت فروش آنها به مراتب پایین تر باشد.

از وب‌سایت های معتبر خرید کنید!

اگر قصد خرید آنلاین دئودورانت را دارید، از وب‌سایت های معتبر خرید کنید. وب‌سایت هایی که محصولات اصلی به فروش می رسانند و سیاست بازپس گیری آن‌ها نیز معتبر است.

دیدگاه شما در خصوص دئودورانت و مواد ضد تعریق چیست؟ مارک مورد علاقه شما در این دسته بندی کدام است؟ آیا تجربه استفاده از دئودورانت یا مام را دارید؟ ما را از تفکرات خود بی خبر نگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. تعداد رای ها: 20

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا